Antonov 225 – najcięższy samolot w historii ludzkości

Jedyny taki!

Antonov 225 jest samolotem zdecydowanie wymykającym się jakiemukolwiek zaszufladkowaniu. Jego ogromna masa nie została nigdy w historii pobita – sam transportowiec waży 200 ton, a jego zdolności do przenoszenia przeróżnych ładunków są jeszcze bardziej imponujące. Mowa tu chociażby o ważącym niemal 200 ton generatorze do Armeńskiej elektrowni czy towarach o łącznej masie 247 ton. O tym, że jest to obiekt do zadań specjalnych świadczy też fakt, że An-225 był często używany w trakcie początkowej fazy pandemii koronawirusa.

Antonov 225 – garść faktów

Pod względem gabarytów Antonov 225 jest w absolutnej ścisłej czołówce wszechczasów. Jest to najdłuższy wyprodukowany w historii ludzkości samolot, jest też najcięższy. Pod względem rozpiętości skrzydeł ustępuje jedynie prototypowemu transporterowi rakiet Scaled Composites Stratolaunch oraz największemu drewnianemu samolotowi wszechczasów, Hughes H-4 Spruce Goose. Tak czy inaczej, pod względem regularnych transportów jest to najpotężniejsza konstrukcja. Regularnie można spotkać ją na polskich lotniskach, w Warszawie czy Rzeszowie. 

Antonow An-225 jest jedyny w swoim rodzaju, choć nie zawsze tak było i prawdopodobnie… nie zawsze tak będzie. Firma informuje, że za kwotę 300 milionów dolarów jest w stanie dokończyć budowę bliźniaczego Antonowa, rozpoczętą pod koniec lat 80. Ponadto, według umowy podpisanej z Airspace Industry Corporation of China (AVIC), niedługo ma nastąpić montaż nowych Antonowów z serii An-255 dla Chińczyków.