Koty Munchkiny i ich charakterystyka

Koty Muchkiny są kotami o średniej wielkości. Wyróżniają się długim kręgosłupem, jak i także bardzo krótkimi nogami. Sposób poruszania się tychże kotków jest bardzo podobny do fretek, ponieważ nie mają takie gracji kociej jak kotki o dłuższych kończynach. Munchkiny są bardzo mocno zbudowane z dosyć zaokrągloną klatką piersiową. Rasa ta występuje w długowłosym, jak i także krótkowłosym typie.

Pochodzenie

Koty Munchkiny są uważane za kociego odpowiednika jamników. Ta rasa budzi sporo kontrowersji w kocim świecie. Rasę tę odkryto w roku 1983 roku w Ameryce. Kotki krótkonogie pojawiły się w latach trzydziestych w Anglii, a w latach pięćdziesiątych w Rosji. Hodowla ich jednak nie była kontynuowana. Rasa ta nie jest uznawana przez związki brytyjskie hodowców kotów. Ogólnie rasa ta pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.

Charakter tych kotów

Munchkiny są uroczymi kotami wychodzącymi. Ich wesołość oraz ciekawość nie opuszcza ich nawet w dorosłym wieku. Bardzo łatwo się socjalizują oraz do tego są towarzyskie. Można ich nauczyć aportowania oraz także słuchania komend. Pomimo, że Munchkiny potrafią swobodnie wskakiwać na blaty, to wiele z nich jednak woli znaleźć znacznie łatwiejszy sposób. Pomimo swoich krótkich nóg potrafią także niezmiernie szybko biegać.

A jak ze zdrowiem? Na pewno krótkonożność tejże rasy jest w pewnym sensie deformacją, która się wiąże z kostnymi problemami oraz problemami z kręgosłupem. W związku z tym rasa ta nie jest przez wszystkie felinologiczne związki uznawana. Rasy psów o kształtach podobnych mają artrystyczne problemy oraz istnieje także obawa, że u kotków także wystąpią.