Kupalnik górski. Dobry sposób na siniaki i stłuczenia

Kupalnik górski, lepiej znany pod nazwą arniki górskiej lub pomornika, to roślina należąca do rodziny astrowatych. Występuje na terenach górskich i pogórzach całej Europy. W Polsce znajduje się pod całkowitą ochroną i został wpisany na listę roślin zagrożonych wyginięciem. Osiąga wysokość do 60 cm i wytwarza charakterystyczne żółte kwiaty. Lubi promienie słoneczne i piaszczyste gleby. Często można ją spotkać na skalistym podłożu.

 Kupalnik górski – właściwości lecznicze

Kupalnik słynie ze swoich leczniczych właściwości i od stuleci ceniony jest w tradycyjnej medycynie. W średniowieczu cieszył się nawet opinią afrodyzjaku. Kupalnik górski pomaga w łagodzeniu dolegliwości związanych z wszelkiego rodzaju stłuczeniami i obrzękami, wspomaga wchłanianie się siniaków i krwiaków podskórnych. Może być również stosowany wspomagająco przy leczeniu oparzeń.

Roślina wykazuje również dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne i układ krążenia. Może być także wykorzystywana przy leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł.

Kupalnik górski to historyczna roślina

Kupalnik górski wywodzi się od kupały. jest to zatem roślina mająca pewną historię. Nazywana jest także arniką górską. Jest to doskonała roślina, z której warto korzystać. Arnika kwitnie od czerwca do sierpnia. Delikatnie pachnie i jest podobna nieco do stokrotki. Kwiaty są miododajne. Roślina ta jest w Polsce pod bardzo intensywną ochroną. Jest to roślina lecznicza oraz ozdobna. Doskonale udaje się na glebie piaszczystej, kwaśnej, bogatej w próchnicę, na stanowisku słonecznym. Sprawdza się na skalniakach. Arnikę rozmnaża się przez podział kłączy. Jest to roślina wysokiej klasy, idealna i  na pewno godna uwagi. Dla każdego człowieka taka roślina ma znaczenie – warto ją znać, ale nie wolno jej zrywać. Za zerwanie płaci się karę. Na pewno warto o tym pamiętać, bo to bardzo piękna roślina, godna znaczenia i uwagi. Dzisiaj kupalnik górski to historyczna i bardzo ciekawa roślina. Dzisiaj jest to coś, na co można liczyć. Doskonałe rośliny są oferowane zawsze i każdemu. Zobacz więcej na temat kupalnik górski na portalu dom-i-wnetrze.pl.