Jak wygląda owsik i jak się go pozbyć?

Owsiki są jednym z tych nieprzyjemnych dla naszego zdrowia pasożytów, które można dostrzec gołym okiem! Co ważne, im szybciej się to zrobi, tym lepiej, bo jeśli rozpanoszą się w jelicie grubym, a to idealne miejsce do ich rozmnażania, to będą powodować nieprzyjemne swędzenie, ból, a z czasem utratę apetytu, niezdrowy spadek wagi ciała i bladość skóry. Jak je rozpoznać? Jak wygląda owsik?

Sprawdź jak wygląda owsik

Owsiki przypominają białe, długie i cienki niteczki. Można je bez problemu zobaczyć w kale, dlatego od czasu do czasu i nawet wbrew niechęci, warto zajrzeć do toalety i sprawdzić czy z wydalonym kałem wszystko jest w porządku. Owsiki mogą się pojawić zarówno u dzieci i to jest zdecydowanie częstsze, jak i z rzadka u dorosłych. Te białe, niepozorne niteczki mogą powodować wiele przykrych dla zdrowia konsekwencji, dlatego skoro już wiemy, jak wygląda owsik – sprawdzajmy regularnie czy przypadkiem nie umościł się w naszym organizmie.

Co powodują owsiki?

  • Zapalenie skóry związane z drapaniem się (a swędzi naprawdę porządnie!)
  • Utratę masy ciała
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego ale i samego jelita grubego (leczenie jest długotrwałe, więc nie należy lekceważyć problemu)
  • W przypadku dziewczynek – mogą doprowadzić do zapalenia żeńskich narządów płciowych
  • Zaburzenia snu i nawracające problemy z koncentracją
  • Trudności w zapamiętywaniu

Ważne: leczenie samych owsików nie jest trudne! Wystarczy przyjąć odpowiednie leki, ale żeby to zrobić, trzeba wiedzieć, że się owsiki ma, dlatego tak ważne jest sprawdzanie kału przed spuszczeniem wody w toalecie.